ÚVOD

Cílem tohoto dokumentu je poskytnout uživatelům ZABAGED® základní informace o datovém modelu a obsahu dat ZABAGED®.

Základní báze geografických dat České republiky (ZABAGED®) - je vektorový digitální geografický model území České republiky, který je spravován Zeměměřickým úřadem ve veřejném zájmu.

ZABAGED® je součástí informačního systému veřejné správy podle zákona č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví a o změně a doplnění některých zákonů souvisejících s jeho zavedením, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o zeměměřictví“). Obsah a předmět správy ZABAGED® je dán vyhláškou č. 31/1995 Sb., kterou se provádí zákon o zeměměřictví. ZABAGED® je současně zdrojem vybraných informací pro datovou strukturu INSPIRE. K zajištění požadavku článku 10(2) Směrnice 2007/2/ES (INSPIRE) je postupně zajišťována jednotnost reprezentace státní hranice a návaznost důležitých prvků infrastruktury mezi ZABAGED® a obdobnými geografickými databázemi sousedních zemí. V roce 2013 bylo dokončeno vyrovnání styků s databází ATKIS pro sousedící spolkové země Sasko i Bavorsko, pokračuje harmonizace geografických prvků s dalšími sousedními státy.

ZABAGED® má charakter geografického informačního systému integrujícího prostorovou složku vektorové grafiky s topologickými relacemi objektů a složku atributovou obsahující popisy a další kvalitativní a kvantitativní informace o jednotlivých geografických objektech. Obsah ZABAGED® tvoří 143 základních typů geografických objektů členěných do osmi tematických kategorií a více než 400 typů popisných atributů. Polohopisná část obsahuje dvourozměrně vedené (2D) prostorové a popisné informace o sídlech, komunikacích, rozvodných sítích a produktovodech, vodstvu, územních jednotkách a chráněných územích, vegetaci a povrchu a o prvcích terénního reliéfu. Součástí jsou i vybrané údaje o geodetických bodech na území České republiky. Výškopisná část obsahuje trojrozměrně vedené (3D) prvky terénního reliéfu a je reprezentována prostorovými 3D soubory vrstevnic, výškovými body terénu a povrchu.

Objekty jsou pravidelně celoplošně aktualizovány na podkladě dat dálkového průzkumu Země, z veřejně dostupných zdrojů na Internetu, šetření vybraných informací u místních orgánů veřejné správy a terénního místního šetření. Velký důraz je kladen také na využití výstupů z informačních systémů veřejné správy. Vybrané typy objektů jsou aktualizovány průběžně ve spolupráci s primárními správci těchto dat. Zejména jde o aktualizaci silniční sítě ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR), aktualizaci železniční sítě ve spolupráci se Správou železnic, státní organizace (dříve SŽDC), spolupráci s Informačním systémem územní identifikace (ISÚI) na zpracování uliční sítě na podnět od obcí, využití dat Katastru nemovitostí (ISKN) pro aktualizaci budov a Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) pro aktualizaci definičních bodů adresních míst a hranic správních jednotek a katastrálních území. Pro aktualizaci jsou také využívány rejstříky spravované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT ČR), evidence čerpacích stanic pohonných hmot Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO ČR), seznamy licencovaných elektráren spravovaných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a data Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) o chráněných územích. Informace o letecké dopravě (letiště, heliporty, letištní dráhy) jsou přebírány z Řízení letového provozu. Dlouhodobě probíhá spolupráce s Českým statistickým úřadem (ČSÚ) na aktualizaci definičních bodů správních celků a s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) na vedení sítě rozvodnic, nově jsou získávána data o meteorologických stanicích. Je využíván i seznam pošt, který je spravován Českou poštou, s.p. Je připravován postup společné aktualizace sítě vodních toků ve spolupráci Ministerstva zemědělství (MZe ČR), Ministerstva životního prostředí (MŽP ČR) a Zeměměřického úřadu. Postupně se rozvíjí i spolupráce se správci infrastruktury ze soukromého sektoru (ČEPS a.s., EG.D, s.r.o.). Některé typy objektů obsahují v atributové části tzv. identifikátory, které tvoří integrační klíč pro zjištění podrobnějších údajů o geografickém objektu v databázi primárního správce dat. Tím jsou vytvářeny předpoklady pro integraci ZABAGED® v rámci informačního systému veřejné správy.

Vzhledem k obsahové a geometrické nekonzistenci informací poskytovaných jednotlivými primárními správci geografických dat zajišťuje Zeměměřický úřad jejich harmonizaci tak, aby ZABAGED® tvořila komplexní topologicky harmonizovaný geografický model území České republiky.

Přehled, základní vymezení a sledované charakteristiky objektů ZABAGED® jsou prezentovány v tomto Katalogu objektů ZABAGED® (dále jen Katalog). Struktura Katalogu a pojmenování jednotlivých položek odpovídá struktuře dat uložených v informačním systému ZABAGED® v Zeměměřickém úřadu. Názvy položek se mohou v reálných datech mírně odlišovat v důsledku implementace formátů dat v různých exportních souborech.

Data ZABAGED® jsou uživatelům nabízena formou následujících produktů (případně lze poskytnout uživatelům definované výběry dat):

ZABAGED® - Polohopis. 140 typů geografických objektů sídel, komunikací, rozvodných sítí a produktovodů, vodstva, územních jednotek a chráněných území, vegetace a povrchu, terénního reliéfu a vybrané údaje o geodetických bodech. Objekty jsou reprezentovány dvourozměrnou vektorovou prostorovou složkou a popisnou složkou, obsahující kvalitativní a kvantitativní informace o objektech.

ZABAGED® - Výškopis – Vrstevnice. Vrstevnice vznikly odvozením z produktu Digitální model reliéfu 5. generace (DMR 5G). Datovou sadu tvoří vrstevnice se základním intervalem 1 m, atributem jsou rozlišené zdůrazněné vrstevnice s intervalem 5 m, v rovinatém terénu je datová sada doplněná o doplňkové vrstevnice s intervalem 0,5 m. Všechny objekty jsou reprezentovány trojrozměrnou vektorovou prostorovou složkou.

ZABAGED® - Výškopis – DMR 4G. Digitální model reliéfu České republiky 4. generace představuje zobrazení přirozeného nebo lidskou činností upraveného zemského povrchu v digitálním tvaru ve formě výšek diskrétních bodů v pravidelné síti (5 x 5 m) o souřadnicích X,Y,H, kde H reprezentuje nadmořskou výšku s úplnou střední chybou výšky 0,3 m v odkrytém terénu a 1 m v zalesněném terénu. Model vznikl z dat pořízených metodou leteckého laserového skenování výškopisu území ČR.

ZABAGED® - Výškopis – DMR 5G. Digitální model reliéfu České republiky 5. generace představuje zobrazení přirozeného nebo lidskou činností upraveného zemského povrchu v digitálním tvaru ve formě výšek diskrétních bodů v nepravidelné trojúhelníkové síti (TIN) o souřadnicích X,Y,H, kde H reprezentuje nadmořskou výšku s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu. Model vznikl z dat pořízených metodou leteckého laserového skenování výškopisu území ČR.

ZABAGED® - Výškopis – DMP 1G. Digitální model povrchu České republiky 1. generace představuje zobrazení území včetně staveb a vegetačního krytu ve formě nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,4 m pro přesně vymezené objekty (budovy) a 0,7 m pro objekty přesně neohraničené (lesy a další prvky vegetačního krytu). Model vznikl z dat pořízených metodou leteckého laserového skenování výškopisu území ČR.

INSPIRE – Vodstvo. Vektorová datová sada vodstva ČR harmonizovaná dle prováděcích pravidel INSPIRE a vytvářená v jednotné podobě v rámci celé Evropy.

INSPIRE – Dopravní sítě. Vektorová datová sada dopravních sítí ČR harmonizovaná dle prováděcích pravidel INSPIRE a vytvářená v jednotné podobě v rámci celé Evropy.

INSPIRE - Nadmořská výška GRID. Rastrová datová sada nadmořské výšky ČR harmonizovaná dle prováděcích pravidel INSPIRE a vytvářená v jednotné podobě v rámci celé Evropy.

INSPIRE - Nadmořská výška TIN. Vektorová datová sada nadmořské výšky ČR harmonizovaná dle prováděcích pravidel INSPIRE a vytvářená v jednotné podobě v rámci celé Evropy.

ZABAGED® využívá v souladu s nařízením vlády č. 430/2006 Sb., o stanovení geodetických referenčních systémů a státních mapových děl závazných na území státu a zásadách jejich používání, geodetický referenční systém Jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK) a výškový systém baltský - po vyrovnání (Bpv).

OBSAH A POPIS JEDNOTLIVÝCH POLOŽEK KATALOGU

Katalog je základním seznamem typů objektů ZABAGED® a jejich atributů. Přehledně popisuje začlenění typů objektů do kategorií, definuje pojmenování a jejich význam, popisuje jejich kódování, geometrickou reprezentaci a zdroj dat. U každého typu objektu je popsána i struktura databázových tabulek, ve kterých jsou uloženy jejich negrafické informace - atributy.

Hlavní část Katalogu tvoří 143 katalogových listů, z nichž každý je věnován jednomu typu objektu.

Každý list obsahuje následující informace:

  • Kategorie objektů
  • Typ objektu
  • Kód objektu
  • Definice objektu
  • Geometrické určení objektu
  • Polohová přesnost
  • Zdroj dat geometrických
  • Zdroj dat popisných
  • Atributy

1.1. Kategorie objektů

Typy objektů jsou podle významu rozděleny do 8 kategorií (tříd):

  1. Sídla, hospodářské a kulturní objekty
  2. Komunikace
  3. Rozvodné sítě a produktovody
  4. Vodstvo
  5. Územní jednotky včetně chráněných území
  6. Vegetace a povrch
  7. Terénní reliéf
  8. Geodetické body

1.2. Typ objektu

Typ objektu je výstižné slovní pojmenování sledovaného prvku (objektu). U každého typu objektu je současně uvedeno jeho pořadové číslo v rámci kategorie objektů.

1.3. Kód typu objektu

Každému typu objektu je přiřazen kód, který je převzat z normy DIGEST, příp. ETDB. U typů objektů, které se ve výše jmenovaných normách nevyskytovaly, byl jejich kód zvolen v Zeměměřickém úřadu.

U typů objektů, charakterizujících druh porostu nebo využití půdy, je uveden v závorce kód odvozeně vzniklého plošného typu objektu.

1.4. Definice objektu

Definice objektu je stručný popis reálného vzhledu a funkce objektu, podle něhož je klasifikován před vložením do ZABAGED®.

1.5. Geometrické určení objektu

Geometrické určení objektu vyjadřuje způsob vektorového zobrazení konkrétního typu objektu. Základní geometrickou reprezentací je plocha, linie a bod. Některé typy objektů mohou být reprezentovány i dvěma způsoby, v souladu s velikostními kritérii stanovenými pro jednotlivé typy objektů.

Pro primární vyjádření druhu porostu nebo charakteru využití půdy je použit centroid plochy s hranicí užívání, z nichž se pak odvozuje plošný objekt (v katalogovém listě uvedeno v závorce).

V Katalogu jsou základní geometrická zobrazení podrobněji rozčleněna na:

  • bod
  • centroid plochy
  • linie
  • linie - osa objektu
  • obvodová linie
  • plocha

1.6. Polohová přesnost

Je charakterizována střední polohovou chybou daného typu objektu. Na základě ověřovacích geodetických měření a zkušeností s vyhodnocením dalších typů objektů na Ortofotu ČR, které je základním zdrojem pro aktualizaci polohopisné složky ZABAGED®, a v souladu s normou ČSN EN ISO 19157 Kvalita dat, byl stanoven parametr Střední polohová chyba (mp) výběrem z řady typizovaných středních polohových chyb 0,5 m - 1,0 m - 1,5 m - 2,0 m - 5,0 m - 10,0 m.

U objektů, jejichž geometrickým určením je linie, je hodnotou polohové přesnosti délka kolmice na tuto linii v místě zájmu uživatele ZABAGED®, u plošných objektů pak střední polohovou chybou bodů na obvodu plochy.

1.7. Zdroj dat geometrických a popisných

Zdroj dat popisuje způsoby získávání informací o poloze a charakteristice jednotlivých typů objektů.

U většiny objektů byla základním, původním zdrojem ZM 10. Od té doby proběhla 4 x celoplošná periodická aktualizace konfrontací s obsahem aktuálního Ortofota ČR, ověřená terénním místním šetřením a v případě budov také převzetím dat o poloze z digitální katastrální mapy, pokud odpovídá fyzické realitě. U vybraných typů objektů je tato aktualizace doplňována průběžně získávanými informacemi od externích správců.

K získání geometrických dat o poloze nových i aktualizovaných objektů se jako zdroje používá Ortofoto ČR, případně digitální stereofotogrammetrické vyhodnocení dvojic leteckých měřických snímků, výjimečně i geodetické zaměření v rámci periodického šetření v terénu. Pro zpřesnění geometrické polohy vybraných objektů se začala využívat od roku 2013 data z leteckého laserového skenování (LLS). Geometrie i popisné atributy některých objektů jsou získávány průběžně od externích správců (minimálně jednou za rok) a jsou smluvně zajištěny.

Pokud je uvedena ve zdroji dat Geonames, znamená to, že jméno objektu je přebíráno z databáze geografických jmen ČR Geonames, která je spravována Zeměměřickým úřadem.

Šetření v terénu nepředstavuje pouze terénní pochůzky topografů po území. Zahrnuje i další zdroje informací, které však nejsou podloženy smluvně dohodnutou spoluprací. Jedná se o informace uvedené na Internetu, data získaná z různých institucí, obecních úřadů, firem apod.

1.8. Atributy

Atributy vyjadřují možné vlastnosti a charakteristiky typů objektů. Každý objekt má atribut FID_ZBG - jednoznačný identifikátor objektu v ZABAGED®.

Odvozené typy objektů (plochy, jejichž kód začíná písmeny NF…) mohou být vytvářeny pro každou publikaci dat ZABAGED® nově, proto FID_ZBG prostorově i atributově totožného odvozeného objektu nemusí být ve dvou verzích dat ZABAGED® shodné.

V Katalogu jsou u každého typu objektu v části věnované atributům uvedeny následující informace:

Název atributu. Stručná zkratka pojmenování atributu. V případě číselníkových atributů jsou generovány dva atributy, které se v názvu liší posledním místem. Atribut s písmenem K obsahuje možné hodnoty kódu a druhý s písmenem P slovní popis této hodnoty.

Datový typ. Typ NUMBER - číslo libovolného typu, typ VARCHAR2 - textový řetězec proměnné délky, kdy číslo v závorce udává počet míst rezervovaných pro danou hodnotu atributu. U typu NUMBER udává druhé číslo v závorce počet desetinných míst.

Předmět atributu. Stručný popis vybrané, sledované vlastnosti, charakteristiky typu objektu, je stanoven v ZÚ.

Hodnoty atributu. 1-100místná položka textová, číselná nebo kombinovaná, která je zadávána přímo nebo vybírána z předem definovaného číselníku. Hodnoty v číselnících jsou převzaty z normy DIGEST, od správců jiných informačních systémů, jejichž data jsou používána pro aktualizaci ZABAGED®, příp. doplněny v ZÚ.

Hodnoty atributů, které jsou přebírány od příslušných správců, obsahují jednak vlastnosti daného jevu nebo představují jednoznačný identifikátor z informačního systému správce a slouží jako integrační klíč ke správci. Jedná se o identifikátory vodních toků a povodí, čísla evidovaných silnic a dálnic, uzlových bodů (křížení silnic), stavebních objektů na silnicích, označení traťových a definičních úseků železničních tratí, kódy územních jednotek a katastrálních území a další.

Kód. Číselníková hodnota.

Popis/význam hodnoty atributu. Představuje slovní vyjádření hodnoty kódu v případě „číselníkového“ atributu nebo vysvětlení schéma identifikátoru typu objektu v souladu s příslušnou databází správce.

Některé atributy nejsou zatím naplněny, neboť dosud nebyly uzavřeny dohody s jejich správci o předávání těchto dat pro ZABAGED®.

Rozšířená webová verze aktuální k: 17.03.2025
Kontakt: RNDr. Jana Pressová - ředitelka Odboru ZABAGED® (e-mail: Jana.Pressova@cuzk.gov.cz; tel: +420 284 041 695)
Naplnění obsahu: Milada.Javurkova@cuzk.gov.cz | Technické řešení: Antonin.Baco@cuzk.gov.cz, Petr.Cerveny@cuzk.gov.cz